"Krása okamžiku"

impresionismus! / nálady a imprese ve francouzském a českém umění

19. 3.  11. 6. 2017

 

Pojďme si prohlédnout, s jakou lehkostí dokázali impresionističtí malíři zachytit hry světla a stínu, prchavý okamžik v krajině, nebo na ulici. Budeme moci porovnat obrazy francouzských a českých malířů (Clauda Moneta, Théo van Rysselbergha, Alfreda Sisleye, Antonína Slavíčka, Antonína Hudečka, Václava Radimského). Dozvíme se také některé důležité informace o impresionismu – proč, jak a kde vznikl, jaký měl význam pro další generace malířů.

 

"Proměny"

friedrich feigl / oko vidí svět

27. 1. – 16. 4. 2017

Poznáte rozdíl mezi kresbou, grafikou a malbou? Proč se umění stále mění? V rámci vzdělávacího programu si prohlédneme, jak viděl svět významný český moderní malíř Friedrich Feigl. Necháme promlouvat jeho obrazy – krajiny, lidi a barvy – možná nám pomohou pochopit malířův život a dobu, ve které žil.

 

"Na skok do Paříže"

miloslav troup / paříž, paříž

27. 1. – 16. 4. 2017

Už jste byli ve Francii, v Paříži? Malíř a ilustrátor Miloslav Troup nás pomocí svých obrazů do Paříže zavede a seznámí s lidmi, kteří ho při pobytu ve Francii zaujali. A protože jeho obrazy hýří barvami, zaměříme se ve vzdělávacím programu i na ně. Mohou barvy ovlivnit naše pocity a myšlenky? Podle čeho vybírá malíř barvy pro svůj obraz?

 

"Rozoostřeno"

petr kubeš / kuběs rozoostřeno

27. 1. – 16. 4. 2017

Ve svých dílech Petr Kubeš dokazuje, že v současnosti nemusí malíř malovat jen štětcem, ale může pro vytvoření obrazu použít i např. digitální fotoaparát. Petr Kubeš zobrazuje především lidi, podle svých slov „rozostřuje na nejvyšší teplotu“. Prozkoumáme, jaké lidské příběhy se ukrývají v autorových dílech. Možná nám „rozostření“ prozradí víc, než bychom čekali.

 

"Vnitřní krajiny"

patrik hábl / v architektuře malby

23. 10. 2016  26. 2. 2017

zámecká jízdárna / hluboká nad vltavou 144
 

Pojďme na procházku krajinami Patrika Hábla. Krajinami, které jsou uloženy v nás. Možná jste je už někdy viděli, možná se vám o nich zdálo. Možná vás napadne řada otázek. Jak mohou barvy působit na naše emoce? Musí být obrazy nutně vystaveny na stěnách? Lze vstoupit do obrazu? Monumentální obrazy Patrika Hábla nám možná pomohou najít odpovědi.