► úterý 26. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Sederový masochismus (Seder-Masochism) / Nina Paley | Spojené státy | 2018 | 78 min | EN / Autorka komediálního muzikálu Sita zpívá blues z roku 2008 se i tentokrát vydává na průzkum náboženských konceptů a jejich provázání s moderním světem. A stejně jako ve svém prvním filmu to dělá značně poťouchle, rázně a především s velmi osobním vztahem k tématu. Tím je zde sederová večeře velkého židovského svátku Pesach, při níž si Židé vyprávěním starobylých příběhů připomínají osvobození z egyptského otroctví. Vypravěčem je v tomto hudebním snímku otec autorky coby Bůh, zatímco Nina sama sebe ztvárňuje jako zvědavé kůzle, které tatínkův výklad doplňuje důležitými postřehy a otázkami. Díky použití autentického záznamu jejich rozpravy se nám naskýtá možnost vhledu do židovské kultury, která však zjevně není pro Ninu ani jejího otce bezvýhradně obhajitelným dogmatem. Zatímco za doprovodu Glorie Gaynorové, Louise Armstronga či skupiny Led Zeppelin na plátně tančí Mojžíš i egyptský faraon a Willendorfská venuše vlní kyprými boky, více než jasně před námi vyvstává problém upozadění žen v patriarchální tradici. Doplněný o reálné záběry zásadních světových událostí posledních let předkládá film osobní pohled na to, co Pesach a potažmo sederová večeře je a co naopak není, a klade si otázky po smyslu a dopadech předávání některých tradic, příběhů a způsobů myšlení.
 
► úterý 19. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Animace pro otrlejší / Horor, obskurnosti, sexualita tomu všemu se současní animátoři věnují více či méně seriózně. Přinášíme vám v rámci Ozvěn Anifilmu zajímavý mix těchto snímků napříč festivalovými kategoriemi. Charakterem se sice zpravidla jedná o tzv. půlnoční filmy, jejich výtvarné i celkové pojetí dělá však z těchto snímků seriózní artové kousky.
 
► úterý 12. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Nenarativní a abstraktní animace / Výběr ze soutěžních děl ze stejnojmenné festivalové kategorie, zaměřující se na pomezí animovaného filmu a výtvarného umění. Vedle světové video tvorby jsou v programu zastoupeni také čtyři čeští autoři. Nechybí ani vítěz Anifilmu 2019, snímek Polospánek (Half Asleep) od režisérky Caibei Cai.
 
► úterý 5. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Skromní hrdinové: Krátké filmy studia Ponoc (Modest Heroes: Ponoc Short Films Theatre) / Hiromasa Yonebayashi, Yoshiyuki Momose, Akihiko Yamashita | Japonsko | 2018 | 54 min | EN / Po úspěšném debutovém filmu Mary a čarodějná květina přichází studio s novým filmem Skromní hrdinové: Krátké filmy studia Ponoc. Jde o ambiciózní povídkový film tvořený třemi napínavými příběhy, na jejichž ztvárnění se podílely největší talenty současné japonské animace. Kanini & Kanino vypráví příběh dvou krabích bratrů, kteří se vydávají na velké podvodní dobrodružství, aby společně našli svého otce. Život neprohrává pojednává o osmiletém Shunovi, který se musí vypořádat s životu nebezpečnou alergií na vejce. Hrdina v takřka kafkovské povídce Neviditelný bojuje s vlastní méněcenností a nezájmem společnosti o svou osobu. Všechny 3 povídky zobrazují hrdinství každodenních životů, nekonečný potenciál formátu krátkého filmu dovoluje režisérům a Studiu Ponoc experimentovat s dechberoucími vizuály plnými akce, lidského dramatu a fantazie.
 
► úterý 29. 10. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Panorama / Výběr současné autorské animace, kterou spojuje účast v mezinárodní soutěži festivalu Anifilm. Slovutná jména světové animace jako například Bill Plympton či Vladimir Leschiov střídají noví nadějní autoři a autorky. Ve výběru najdeme také vítězné snímky Českého obzoru (národní soutěže): v kategorii krátký film - Kdesi (Somewhere) a studentský film Schovka.
 
► úterý 22. 10. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Videoklipy / Z nebývale silné úrody hudebních videí festival Anifilm připravil výběr 18 klipů, zahrnující množství hudebních žánrů i animačních technik. Součástí programu je zvláštní cenou poroty oceněný Siames: Mr. Fear a stejně tak nejlepší videoklip letošního festivalu Seth Schwarz & Be Svendsen: Elves of Karoo.
 
► úterý 15. 10. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Loutkové lahůdky / V soutěžním výběru Anifilmu 2019 figurovalo několik mimořádných filmů využívající techniku loutkové – stop-motion animace. Již delší dobu je u autorů oblíbeným materiálem plsť, což je i případ letošního vítězného krátkého filmu Dobré úmysly (Good Intentions). Velkou pozornost na sebe upoutal také 40 minutový „krátký“ film Ten báječný koláč! (This Magnificient Cake!).
 
 sobota 12. 10. 2019 / 14:00 - 17:00 hod. / Atelier Alšovka / České Budějovice / Dny otevřených ateliérů / Atelier Alšovka Vás zve na výtvarný workshop Noční Motýl pro děti i hravé dospělé. Přijďte se seznámit s grafickou technikou zvanou monotyp. Vyzkoušíme si i různé druhy kresby a vytvoříme obraz inspirovaný světem nočních motýlů.
 

 sobota 5. 10. 2019 / 15:00  - 17:00 hod. / Hluboká nad Vltavou / Zámecká jízdárna / Kamil Lhoták / Komentovaná prohlídka výstavy Kamil Lhoták s kurátorem expozice Liborem Štefkem.

 

► sobota 5. 10. 2019 od 15:00 hodin / Obecní dům / Praha / Nezlomní / komentovaná prohlídka výstavy s Monikou Švec Sybolovou.

 

► neděle 6. 10. 2019 od 15:00 hodin / Obecní dům / Praha / Nezlomní / setkání s vystavujícími umělci, účast přislíbil Zbyšek Sion a další. Pohybová performance studentů a studentek Duncan Centre zkoumající hodnotu nezlomnosti.

 

►sobota 28.9.2019 / 15:00 - 17:00 hod. / Praha / Obecní dům / Komentovaná prohlídka / Oslavte Den české státnosti obklopeni díly třiceti nezlomných (a nezlomených) výtvarných umělců včetně jejich slovních projevů, ať už jsou to verše, deníkové zápisky, citáty či rozhovory. Nechybí Otto Gutfreund, Jindřich Štýrský, Toyen, Josef Čapek, Mikuláš Medek, Stanislav Kolíbal, Eva Kmentová, Karel Nepraš ani Jiří Kolář. Nezlomnost není nutně vztažená pouze k politice či společenským událostem, spočívá i v neochvějné víře ve vlastní uměleckou cestu. Spisovatel Franz Kafka se stal svým metafyzickým dílem, kritickým myšlením a zodpovědným sociálním postojem inspirací celé řady vystavených umělců, včetně autorů výstavy.

 

► sobota 21.9.2019 / 15:30 - 17:00 hod. / Praha / Obecní dům / Nezlomní / Workshop / Je možné ukrýt do obrazů a soch touhu, ať už jde o touhu po svobodě, spravedlnosti či vzdoru? Pojďte s námi hledat, dívat se a naslouchat umělcům, kteří se nenechali zlomit, ale nechali se vést svou touhou. Workshop kombinovaných výtvarných technik s lektorkami AJG Andreou Chrastinovou a Evou Drančákovou, ve kterém věk není limit. Workshop je zdarma k platné vstupence.

 

► sobota 14. 9. 2019 / 15:00  - 17:00 hod. / Praha / Obecní dům / Nezlomní / Komentovaná prohlídka výstavy Nezlomní s J. Typltem a speciálním doprovodným programem.

 

► sobota 7. 9.  2019 /15:00 - 17:00 hod. / Hluboká nad Vltavou / Zámecká jízdárna / Kamil Lhoták / Komentovaná prohlídka + předpremiéra zkrácené verze filmového dokumentu o Kamilu Lhotákovi 

 

► čtvrtek 5. 9.  2019 / od 17:00 hod. / Bechyně / Mezinárodní muzeum keramiky / RE - GENARACE / Komentovaná prohlídka - výstavu představí sama autorka Josefína Jonášová a syn sochaře Zdeňka Šimka pan Lukáš Šimek

 

sobota 24. 8.  2019 /15:00 - 17:00 hod. / Hluboká nad Vltavou / Zámecká jízdárna / Živá expozice / Netradiční komentovaná prohlídka pro všechny, kteří mají rádi umění a nudí je všední formáty prohlídek. Zapojte se do dialogu s Kamilem Lhotákem, jeho životem a dílem, malbou, grafikou, ilustrací i animací. Pojďte s námi umění vidět, vnímat a prožít.

 

► středa 31. 07. 2019 / 15.00 – 17.00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Krajinou snů / Výtvarný workshop s lektorkami AJG, kde se seznámíme s výtvarnou technikou dekalk využívanou Petrou Bodzevič Doubravovou. Přijďte si s námi vytvořit svoji snovou krajinu.

 

► 05. 08. – 09. 08. 2019 / Atelier Alšovka / České Budějovice / Všechno lítá co peří má? / Letní výtvarný kurz v podobě příměstského tábora pro mládež ve věku 13 - 19 let / Zaměříme se hlavně na největšího vynálezce a umělce Leonarda da Vinci, jeho život a objevy. V průběhu tábora navštívíme výstavy Kamil Lhoták / a jeho svět v Hluboké nad Vltavou a Alšova země/ Podivuhodné stroje a vynálezy v AJG v Bechyni. sobota 

 

► 29. 07. – 02. 08. 2019 / Atelier Alšovka / České Budějovice / Letní výtvarný kurz v podobě příměstského tábora pro mládež ve věku 13 - 19 let / V průběhu tábora navštívíme výstavu Kamil Lhoták / a jeho svět v Hluboké nad Vltavou a výstavu Petry Švecové a Radky Bodzevič Doubravové v Českých Budějovicích. 

 

► 22. 07. – 26. 07. 2019 / Atelier Alšovka / České Budějovice / Cesta do hlubin vynálezcovy duše / Výtvarný příměstský tábor pro děti ve věku 6 - 12 let / Pokusíme se proniknout do světa vynálezů po svém, tedy výtvarně! V rámci tábora mimo jiné navštívíme výstavu Kamil Lhoták / a jeho svět v Hluboké nad Vltavou, výstavu Leonardinum v Solnici ČB. 

 

►20. 07. / Zámecká jízdárna / Hluboká nad Vltavou / Pasta Oner / Kamil Lhoták / Křest knihy Pasta Oner od 14:00 hodin. Od 15:00 hodin komentovaná prohlídka výstavy Pasty Oner, kterou bude následovat komentovaná prohlídka expozice Kamila Lhotáka v hlavním sále Zámecké jízdárny vedenou panem Štefkem. Vstupné na komentované prohlídky je 80,- Kč.

 

► sobota 29. 06. 2019 / od 10.30 hod. / Mezinárodní muzeum keramiky / Bechyně / Sobotní dopoledne ve výstavě Re - generace, Kerapunk a Alšova země. Čekají Vás komentované prohlídky a výtvarný workshop. 

 

► neděle 16. 6. 2019 / od 15:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Dernisáž výstavy Říká se, že nová vlna je mrtvá - skvělá osmdesátá v Praze a okolí, za účasti autorů proběhne též křest katalogu. Komentovanou prohlídku povede kurátor výstavy Martin Dostál.

 

► pátek 07. 06. 2019 / Celodenní plenér pro studenty programů Atelieru Alšovka (pondělní a úterní programy pro seniory) / sraz v 9:00 zastávka Kvítkovice, u rybníka/ Prozkoumáme krajinomalbu ze všech stran. Objevíme horizont, kompozici, barevnou perspektivu a povíme si o vývoji českého krajinářství. Vyzkoušíme práci v terénu tužkou, akvarelem a pastelem. 

 

► pátek a sobota 24.5.2019 / 15-22 hod. / Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně / Muzejní noc 2019 / Přijďte na tradiční akci plnou doprovodných programů určenou pro všechny milovníky umění a kultury.

 

► pátek a sobota 26. - 27.4.2019 / 10-18 hod. / Výstaviště České Budějovice / Travelfest / v rámci konání Travelfestu bude Alšova jihočeská galerie propagovat svou instituci pod zřizovatelem: Jihočeským krajem a v rámci této propagace se uskuteční v pátek od 9:30 do cca 12:30 a v sobotu od cca 12:30 do cca 15:30 hodin doprovodný program edukačního oddělení AJG, kde si budete moci vytvořit 3D obrázek inspirovaný dílem Aloise Kohouta, kterého můžete aktuálně vidět v zámecké jízdárně Hluboké nad Vltavou, výstavním prostoru AJG

 

 sobota 30. 03. 2019 / od 14.00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Workshop k výstavě Bigoš / „Don't say anything about us“ Jak vzniká obraz Radoslava Bigoše? Přijďte se zapojit do vzniku uměleckého díla od začátku do konce. Autor vás provede technikami, které v posledních letech ve své tvorbě používá a vše si budete moct vyzkoušet na vlastní papír.

 

► sobota 16. 3. 2019 / od 14:00 hod. / Galerie Mariánská, Pražská třída 1, České Budějovice / Komentovaná prohlídka výstavy It's a shame that you are not awake s autorkou Eliškou Stejskalovou představí tvorbu, v níž se dlouhodobě zajímá o témata spojená s podobami vnímání. Jedním z takových zájmů je analýza procesů podmíněná odpíráním spánku. Výsledky všech těchto zkoumání představuje v konceptuálně koncipované expozici, v níž detekuje možnosti bezprostřední nesofistikované percepce.

 

► sobota 23. 2. 2019 / 13:00 – 15:30 hod. / Dům Štěpánka Netolického / Třeboň / Výtvarná dílna / Na nitě je tužka krátká! / Není čára jako čára! Některá je čerchovaná, některá je vyšívaná … Jehlou doplň srst, hrst, chlup, lup či vlas. Textilně vyšívací dílna s Evou Volfovu pro malé i velké a vyšívání lačné, na které se blíže seznámíte s pestrými možnostmi textilní koláže kombinované s kreslením nití.

 

sobota 23. 02. 2019 / od 14.00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Komentovaná prohlídka výstavy Bigoš / „Don't say anything about us“ Provede vás sám autor Radoslav Bigoš. Jak se po absolvování Akademie výtvarných umění v Praze měnila technika, barevnost i témata jeho tvorby? Nahlédněte do vývoje a směru práce, jež lze jen těžko předvídat. Stejně jako změnu, o kterou se jako o fenomén autor zajímá.

 

► sobota 26. 1. 2019 / 13:00 – 15:30 hod. / Dům Štěpánka Netolického / Třeboň / Výtvarná dílna / Na nitě je tužka krátká! / Není čára jako čára! Některá je čerchovaná, některá je vyšívaná … Jehlou doplň srst, hrst, chlup, lup či vlas. Textilně vyšívací dílna s Evou Volfovu pro malé i velké a vyšívání lačné, na které se blíže seznámíte s pestrými možnostmi textilní koláže kombinované s kreslením nití.