TZ: Andy Warhol - Zlatá šedesátá - stanovisko

22.07.2013 10:03

Oficiální stanovisko organizátorů výstavy Andy Warhol – Zlatá šedesátá a ředitele Alšovy jihočeské Galerie v Hluboké nad Vltavou

 

Praha, 22.7.2013 – „Alšova jihočeská galerie jako otevřená a transparentní instituce dbá na svou pověst i pověst svých expozic. Nikdy by před svými návštěvníky úmyslně netajila fakta o vystavovaných dílech, i proto byly exponáty z kolekce Sunday B. Morning od počátku výstavy viditelně označeny tímto heslem,“ uvádí Aleš Seifert, ředitel Alšovy jihočeské galerie.

 

Ředitel Alšovy jihočeské galerie tedy potvrzuje, že se na výstavě Andy Warhol - Zlatá šedesátá neobjevují pouze originály, ale i sítotisky z edice vytvořené společností Sunday B. Morning. Ta je však vyrobila s vědomím nadace The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts a nejedná se tedy o nelicencovaná díla. Sítotisky z této edice byly a jsou navíc v expozici Alšovy jihočeské galerie heslem Sunday B. Morning označeny.

 

Podle Michala Bycka z Muzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach tyto kopie nesou veškeré znaky estetické hodnoty originálu. „Tisky z edice Sunday B. Morning byly vytvořeny naprosto shodnou technikou, jakou tvořil Andy Warhol, mají stejné barevné schéma i rozměry jako originály,“ dodává Bycko s tím, že i na světových výstavách se návštěvníci mohou často setkat právě s touto edicí. Hlavním důvodem jejího využití je pak bezpečnost celé výstavy i její finanční zabezpečení.

 

„Díla z této edice však musí být vždy označena popiskem copy, faximilie či plným jménem editora - Sunday B. Morning,“ připomíná Bycko. Tak tomu tedy bylo i v tomto případě. „Alšova jihočeská galerie se však rozhodla, aby nemohlo dojít k jakémukoli nařčení a popisky rozšířila tak, aby i naprostému laikovi bylo jasné, že se jedná o sítotisky z této edice vydané po smrti Andyho Warhola.“ uvádí Seifert detaily označení.

 

 

Mgr. Aleš Seifert, ředitel AJG v Hluboké nad Vltavou

Mgr. Daniel Hovorka, autor projektu

Miroslav Houška, kurátor výstavy