ALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE

Galerie Mariánská, Pražská třída 1. 370 04 České Budějovice

15. října – 26. listopadu 2019
www.anifilm.cz

 

Filmové projekce:

15. 10. / 18:00    Loutkové lahůdky

22. 10. / 18:00    Videoklipy

29. 10. / 18:00    Panorama

5. 11. / 18:00      Skromní hrdinové: Krátké filmy studia Ponoc

12. 11. / 18:00    Nenarativní a abstraktní animace

19. 11. / 18:00    Animace pro otrlejší

26. 11. / 18:00    Sederový masochismus

- změna programu vyhrazena -

VSTUP ZDARMA

 

► úterý 15. 10. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Loutkové lahůdky / V soutěžním výběru Anifilmu 2019 figurovalo několik mimořádných filmů využívající techniku loutkové – stop-motion animace. Již delší dobu je u autorů oblíbeným materiálem plsť, což je i případ letošního vítězného krátkého filmu Dobré úmysly (Good Intentions). Velkou pozornost na sebe upoutal také 40 minutový „krátký“ film Ten báječný koláč! (This Magnificient Cake!).

► úterý 22. 10. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Videoklipy / Z nebývale silné úrody hudebních videí festival Anifilm připravil výběr 18 klipů, zahrnující množství hudebních žánrů i animačních technik. Součástí programu je zvláštní cenou poroty oceněný Siames: Mr. Fear a stejně tak nejlepší videoklip letošního festivalu Seth Schwarz & Be Svendsen: Elves of Karoo.

► úterý 29. 10. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Panorama / Výběr současné autorské animace, kterou spojuje účast v mezinárodní soutěži festivalu Anifilm. Slovutná jména světové animace jako například Bill Plympton či Vladimir Leschiov střídají noví nadějní autoři a autorky. Ve výběru najdeme také vítězné snímky Českého obzoru (národní soutěže): v kategorii krátký film - Kdesi (Somewhere) a studentský film Schovka.

► úterý 5. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Skromní hrdinové: Krátké filmy studia Ponoc (Modest Heroes: Ponoc Short Films Theatre) / Hiromasa Yonebayashi, Yoshiyuki Momose, Akihiko Yamashita | Japonsko | 2018 | 54 min | EN / Po úspěšném debutovém filmu Mary a čarodějná květina přichází studio s novým filmem Skromní hrdinové: Krátké filmy studia Ponoc. Jde o ambiciózní povídkový film tvořený třemi napínavými příběhy, na jejichž ztvárnění se podílely největší talenty současné japonské animace. Kanini & Kanino vypráví příběh dvou krabích bratrů, kteří se vydávají na velké podvodní dobrodružství, aby společně našli svého otce. Život neprohrává pojednává o osmiletém Shunovi, který se musí vypořádat s životu nebezpečnou alergií na vejce. Hrdina v takřka kafkovské povídce Neviditelný bojuje s vlastní méněcenností a nezájmem společnosti o svou osobu. Všechny 3 povídky zobrazují hrdinství každodenních životů, nekonečný potenciál formátu krátkého filmu dovoluje režisérům a Studiu Ponoc experimentovat s dechberoucími vizuály plnými akce, lidského dramatu a fantazie.

► úterý 12. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Nenarativní a abstraktní animace / Výběr ze soutěžních děl ze stejnojmenné festivalové kategorie, zaměřující se na pomezí animovaného filmu a výtvarného umění. Vedle světové video tvorby jsou v programu zastoupeni také čtyři čeští autoři. Nechybí ani vítěz Anifilmu 2019, snímek Polospánek (Half Asleep) od režisérky Caibei Cai.

► úterý 19. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Animace pro otrlejší / Horor, obskurnosti, sexualita tomu všemu se současní animátoři věnují více či méně seriózně. Přinášíme vám v rámci Ozvěn Anifilmu zajímavý mix těchto snímků napříč festivalovými kategoriemi. Charakterem se sice zpravidla jedná o tzv. půlnoční filmy, jejich výtvarné i celkové pojetí dělá však z těchto snímků seriózní artové kousky.

► úterý 26. 11. 2019 / od 18:00 hod. / Galerie Mariánská / České Budějovice / Ozvěny Anifilmu 2019 / Filmová projekce: Sederový masochismus (Seder-Masochism) / Nina Paley | Spojené státy | 2018 | 78 min | EN / Autorka komediálního muzikálu Sita zpívá blues z roku 2008 se i tentokrát vydává na průzkum náboženských konceptů a jejich provázání s moderním světem. A stejně jako ve svém prvním filmu to dělá značně poťouchle, rázně a především s velmi osobním vztahem k tématu. Tím je zde sederová večeře velkého židovského svátku Pesach, při níž si Židé vyprávěním starobylých příběhů připomínají osvobození z egyptského otroctví. Vypravěčem je v tomto hudebním snímku otec autorky coby Bůh, zatímco Nina sama sebe ztvárňuje jako zvědavé kůzle, které tatínkův výklad doplňuje důležitými postřehy a otázkami. Díky použití autentického záznamu jejich rozpravy se nám naskýtá možnost vhledu do židovské kultury, která však zjevně není pro Ninu ani jejího otce bezvýhradně obhajitelným dogmatem. Zatímco za doprovodu Glorie Gaynorové, Louise Armstronga či skupiny Led Zeppelin na plátně tančí Mojžíš i egyptský faraon a Willendorfská venuše vlní kyprými boky, více než jasně před námi vyvstává problém upozadění žen v patriarchální tradici. Doplněný o reálné záběry zásadních světových událostí posledních let předkládá film osobní pohled na to, co Pesach a potažmo sederová večeře je a co naopak není, a klade si otázky po smyslu a dopadech předávání některých tradic, příběhů a způsobů myšlení.