Jan Čtvrtník

Alšova jihočeská galerie se snaží rozsahem připravovaných sbírek oslovit širokou veřejnost. Do programu vybírá převážně přední české umělce, jejichž prostřednictvím ukazuje originální vidění světa, náhled na vývoj ve společnosti. Nebojí se konfrontace a otevírá i citlivá témata. Nezapomíná však ani na současné umění, které provází běžné činnosti. Ve výběru děl Jana Čtvrtníka dává prostor modernímu designu.

Jan Čtvrtník patří mezi naše nejnadanější designéry. Svou práci soustředí převážně na návrhy nábytku a spotřebičů, dílem se věnuje také světelnému a grafickému designu nebo návrhům šperků. Výstava v galerii tiskárny Karmášek dovoluje nahlédnout konkrétně na skleněné plastiky vybrané z tvorby v letech 2007 – 2018.

Jana Čtvrtníka pojí s Českými Budějovicemi studium Pedagogické fakulty, později se úspěšně zapsal v Ateliéru designu výrobků Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Studijně vystoupil také na školách ve Finsku, Švédsku nebo Peru. Své zkušenosti a velký potenciál dokázal v řadě projektů. Jeho díla hodnotí odborné poroty a v současné době je Jan Čtvrtník stále historicky prvním a jediným vítězem soutěže Young Package.

Výběrem z cen a ocenění můžeme jmenovat řadu dalších, cena Vynikající design za návrh Rattanové vany, první místo v soutěži Climate Competition pořádané holandskou skupinou Droog design, Czech Grand Design: Mattoni Grand designér 2008.

V roce 2005 se Jan Čtvtník úspěšně zapojil do programu NASA v projektu Star Desing. Aktivně působil a podílel se na práci designerského centra pro významný obchodní řetězec IKEA. V České republice ovlivnil produktovou řadu skláren Moser. Po zkušenostech se světovými výrobci, jako jsou Electrolux nebo Zanussi, pracuje v současnosti pro společnost Liebherr.
Výstavu Jana Čtvrtníka v galerii tiskárny Karmášek zahajuje 11. října 2019 slavnostní vernisáž. Výstavu si můžete prohlédnout až do 17. listopadu.