Kamil Lhoták

AJG se snaží představovat veřejnosti hodnotná díla mistrů malířů i sochařů v komplexním průřezu historií. Rozsáhlé sbírky nechávají nahlédnout k umu starých řemesel. Zámecká jízdárna zámku Hluboká v unikátních prostorech vystavuje především autory, kteří jsou pevně spojeni s jižními Čechami. V krátkodobých projektech však dává prostor i významných umělců současnosti a nabízí nové pohledy a perspektivu.

Ucelený pohled na dílo

Hlavním projektem výstavní sezony v roce 2019 jsou instalace Kamila Lhotáka . Soubor děl přehledně zachycuje všechny zásadní oblasti a mapuje vývoj umělecké dráhy od počátků 30. let až po vrchol činnosti v letech 80.

Kamil Lhoták se dobře zapsal jako malíř, ale také grafik a ilustrátor. Byl zakládajícím členem významné Skupiny 42. Jeho díla by rozhodně neměla ujít pozornosti, nabízí charakteristický rukopis a pracují s širokým rozpětím témat. Umí zaujmout i laiky a často i pobaví svou nadsázkou a poetikou v situacích, kde působí nečekaně a oživí celkový vjem.

Kamil Lhoták žil ve svém vlastním světě a rád se nechal okouzlit technikou. Jeho obrazy často provází nebo si půjčují náměty vzducholodí, balonů, letadel. Rády ukazují rychlé stroje ve všech situacích včetně závodů, ale obrací pozornost i k velkým továrnám a fascinovaně popisují industriální svět. Nebojí se ukázat hrubé rysy chudých čtvrtí. I tmavá a nehostinná místa však zobrazují s kontrastní lehkostí a přidávají i velkou dávku jemnosti.

Obrazy, ilustrace a grafika

Kamil Lhoták se soustavně zajímal o malířskou tvorbu, ale nezaostával ani v dalších oborech. Známé jsou ilustrace do časopisů i knih. Ilustracemi doprovázel básnické sbírky Jaromíra Pelce nebo jemu velmi blízké romány Julese Verna a Marka Twaina. Spolupracoval také s animovaným filmem a dalším slavným umělcem, Jiřím Trnkou.

Výstavu Kamil Lhoták a jeho svět zahájí slavnostní vernisáž 23. června. S dílem se můžete seznámit kdykoli, zůstává přístupná veřejnosti až do 6. října. Zámecká jízdárna zámku v Hluboké nad Vltavou otevírá denně v rozmezí 9 - 18 hodin.