Martin Velíšek

V rámci projektu „Alšovka hostuje v Mariánské“ vám Alšova jihočeská galerie představuje unikátní tvorbu Martina Velíška. Autor se věnuje malbě, kresbě, grafice, ale nebojí se ani vytvářet prostorová díla. Jeho práce byla ohodnocena řadou cen, můžeme jmenovat Cenu nadace na podporu současného umění, Grafika roku Interkontakt grafik, nebo Hlavní cenu na Intersalonu AVJ, Grand prix. Martin Velíšek umně prosazuje originální stylizace a ztvárnění motivů i pro obalový design a marketing, i tato práce je hodnocena velmi příznivě, například cenami odborné kritiky Obal roku nebo World Star.

Od samého počátku Martin Velíšek postupoval ve studiu i sebezdokonalování v přesně stanoveném konceptu. Studia na Karlově univerzitě a následně Akademii výtvarných umění strávil zejména v malířském ateliéru Bedřicha Dlouhého a Miloše Šejna. Jeho tvorbu ovlivnila a byla zásadní i návazná studia na Filosofické fakultě a malířský pobyt v německém Bremerhavenu.

Martin Velíšek se vždy zajímal o možnosti spojení mezi kreativní a konceptuální tvorbou. Klade si jednoznačný úkol spojit umělecké styly a čas. Snaží se vědomě pracovat s přirozeným rozvíjením talentu a zároveň získáváním hlubší znalosti teorie.

Kromě výtvarné vlastní práce se věnuje i systematické pedagogické činnosti, s filozofem M. Petříčkem například vydává knihu Pohledy (které tvoří obrazy), kde reflektuje a rozvíjí své představy a priority.

Vždy se v každém díle snaží spojit rovným dílem emoce, které prožívá a chce předat, současně s přesnou myšlenkovou aktivitou a daným poselstvím. Dokazuje nejen mistrné zvládnutí technik, perfektní cit pro detail a dynamiku. V širokém výrazovém rozpětí si pohrává s dokonalou koncepcí. Realisticky působící obrazy nebo naopak v prvním plánu nahodile působící plastiky se dokážou před zraky diváka zcela proměnit a zhmotnit v jasný vzkaz. Výsledná práce je zřejmá a čitelná. Nepostrádá lehkost, humor ani nadsázku. Umí se však dotknout i vážných témat. Nebojí se vybočit nebo provokovat.

Soubornou výstavu Portréty Martina Velíška jste mohli prohlédnout v naší galerii od 12. 4. 2019 do 16. 6. 2019. Realisticky zachycené malby, kresby, ale i prostorová díla jistě najdou velký ohlas a otevřou návštěvníkům zcela nové pohledy na třeba i relativně dobře známá témata a motivy.