Pasta Oner

Muzeum umění Alšova jihočeská galerie se snaží systematicky představovat veřejnosti nadějné autory. Mimořádným zástupcem současné umělecké scény je bezesporu Pasta Oner. Autor, který se skvěle prezentuje na vlastních výstavách nejen u nás, ale získal ohlas i v zahraničí, ve svých dílech zpracovává zejména náměty z dnešní popkultury. Kritizuje, zesměšňuje i nastavuje zrcadlo vnímání okolního světa. Nebojí se ironizovat a nevyhýbá se ani konfrontaci.

Původní jménem Zdeněk Řanda s oblibou používá umělecký pseudonym Pasta Oner. Pod tímto jménem se představil na více než padesáti kolektivních výstavách. V minulých letech realizoval sedm vlastních výstavních projektů. Originální tvorba patří nejen do sbírek, ale úspěšně také prezentuje Českou republiku na mnoha výstavách a kulturních akcích. Realizace Candy Shop zaujala návštěvníky světové výstavy Expo 2010 v Šanghaji. Dalším velkým úspěchem je realizace muralu a zapojení se do komunitních projektů pořádaných českou ambasádou v Londýně v průběhu Olympijských her.

Návrhy Pasty Onera se stávají běžně vnímanými objekty. Současně s díly umělců první republiky byla realizovaná skleněná vitráž Zrcadlového sálu v paláci Lucerna v Praze. Pasta Oner se často ujímá také práce, která přináší efekt podpory a získává pozornost i nadačním fondům. Dlouhodobě spolupracuje s Amnesty International, Nadací Terezy Maxové nebo s Centrem Paraple.

Pasta Oner patří mezi umělce, kteří dokonale zvládli techniku kresby i malby. Stěžejní práce se soustřeďuje na akrylovou malbu. Pasta Oner vyniká v závěsných obrazech, velmi dobře si umí poradit i s prostorovými objekty, plastikami a atraktivními instalacemi. Je dobře známý i tvorbou muralů. Velkoformátové malby ve veřejném prostoru skvěle zasahují a vytváří s okolním prostředím neotřelou atmosféru. Komunikují s prostorem a nechávají vyznít téma, které trápí nebo oslovuje valnou většinu diváků. Nejčastějšími náměty je pomíjivá spotřební krása, luxusní značky, ulpívání na bohatství. Pasta Oner se nebojí odkrývat ani citlivé téma sexu.

Originální vidění světa zobrazuje kladné i záporné stránky osobnosti každého z nás. Nebojí se rozpoutat diskuzi, ale v mnoha ohledech kritizuje s laskavým nadhledem nebo humorem. Slavnostní vernisáž v prostorách zámecké jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou uvede soubornou výstavu 8. června, kterou zahájí autor a ke zhlédnutí budou vystavená díla až do začátku září. Nepropásněte jedinečnou příležitost a projděte si atraktivní dílo zblízka.