Vladimír Novák

Alšova jihočeská galerie otevírá své rozsáhlé sbírky široké veřejnosti a kromě prezentace vzácných historických artefaktů se snaží setrvale představovat také zásadní umělecká díla současných autorů. V prostorách galerie Mariánská je nyní vystavena ucelená sbírka kreseb a maleb Vladimíra Nováka.

Zásadní myšlenkou, kterou provází dílo Vladimíra Nováka je snaha o vrácení úlohy obrazu coby vypravěči. Snaží se zachytit postoje, názory a naději pomocí originálního vidění. Obrazy jsou malované olejem a akrylem na plátně. Vznikají zprvu jako náhodně tvořené skvrny, tahy štětcem jim však dodávají dynamiku, nový tvar a stylizaci. Zobrazuje postavy, kterým dodává ornamentální prvky. Pohybuje se na rozhraní, ve kterém se mísí osobní pocity i vzpomínky.

Vladimír Novák začal svoji dráhu v době relativně uvolněné atmosféry v šedesátých letech. Nově nastolený režim nezastavil snahy o svobodný projev. Autor pokračoval v práci a reprezentoval nezávislé umění, zejména existenciální figuralismus. Symbol lidského těla provází řadu děl dodnes. Vladimír Novák stál také u zrodu uměleckého programu Česká groteska.

Pro autora bylo vždy důležité metaforické sdělení. Etické hodnocení společnosti s lehkostí skrýval v různých formách. Nebál se upozornit na dopad moderní společnosti, její rozklad ani neřesti. V jeho obrazech se často můžete setkat s torzem figury, které je zasazené do nečitelného prostoru. Obrazy vyvolávají pocit obav, nejistot. S přibývajícími roky Vladimír Novák přidává na kritice a ostrosti projevu. Vyjadřuje expresivně emoce, přidává barvy, ostré tvary. Vypovídá o násilí i kontrastu s křehkostí duše. Propadá se mezi rovinami reálného světa a myšlenek. Plátna jsou rozměrná a zachycují celou plejádu emocí.

Projděte si do 1. 9. 2019 unikátní výstavu i vy a nechte na sebe zapůsobit silná emotivní díla. Vladimír Novák patří mezi jasné stálice českého moderního umění.