Nezlomní / Od Franze Kafky po sametovou revoluci

 
Nezlomní / Od Franze Kafky po sametovou revoluci
12. 7. – 6. 10. 2019 / denně od 10:00 do 20:00 hodin
vernisáž: 11.7.2019 od 18:00 hodin
Obecní dům, a.s. náměstí Republiky 1090/ 5 111 21, Praha 1
Jedna myšlenková škola tvrdí, že umělec spoluzodpovídá za stav společnosti, v níž žije. Druhá škola umělce ponechává ve věži ze slonoviny, aby jeho dílo bylo ještě krásnější. Autoři Zuzana a Eugen Brikciusovi připravili k třicátému výročí Sametové revoluce ve spolupráci s Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou a Památníkem národního písemnictví ojedinělou výstavu.
 
Představí díla třiceti nezlomných (a nezlomených) výtvarných umělců včetně jejich slovních projevů, ať už jsou to verše, deníkové zápisky, citáty či rozhovory. Nebudou chybět Otto Gutfreund, Jindřich Štýrský, Toyen, Josef Čapek, Mikuláš Medek, Stanislav Kolíbal, Eva Kmentová, Karel Nepraš ani Jiří Kolář. Nezlomnost není nutně vztažená pouze k politice či společenským událostem, spočívá i v neochvějné víře ve vlastní uměleckou cestu. Spisovatel Franz Kafka se stal svým metafyzickým dílem, kritickým myšlením a zodpovědným sociálním postojem inspirací celé řady vystavených umělců, včetně autorů výstavy.
 
„Utrpení a radost, vina a nevina jako dvě propojené ruce, člověk by je musel proříznout napříč masem, krví a kostmi.“ Franz Kafka, Deníky
 

VSTUPNÉ

150,- Kč plné vstupné

70,- Kč snížené vstupné (děti a studenti do 26 let, senioři nad 60 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P)

300,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí a až 3 děti do 18 let)

Děti do 10 let, držitelé členských legitimací Asociace muzeí a galerií České republiky, ICOM, ICOMOS a doprovod ZTP/P mají vstup zcela zdarma.