petra švecová a radka bodzevič doubravová

28. 6. – 1. 9. 2019 / otevřeno dle otevírací doby galerie mariánská

vernisáž: 27. 6. 2019 / 17:00 hod.

galerie mariánská, pražská třída 1, české budějovice
 

Výstava probíhá v rámci projektu: „Alšovka hostuje v Mariánské

 

Petru Švecovou a Radku Bodzevič Doubravovou spojuje zájem o tradiční způsob uměleckého vyjádření. Jejich hlavním médiem je malba, kterou každá rozvíjí svým osobitým způsobem. V obou případech se jedná o autentickou tvorbu a důkaz, že současná malba může být stále inspirativní, pokud je k ní přistupováno originálním způsobem. Výtvarně vyspělá díla obou umělkyň demonstrují, že pluralitní projevy narace nejsou dnes pro výtvarné umění mrtvým projevem.

 

Petra Švecová, absolventka pražské Akademie v letech (2018, Ateliér malířství II / škola Vladimíra Skrepla; 2016 stáž u prof. W. A. Schefflera, Drážďany), polemizuje v semiabstraktních námětech s limity malby i vlastními koloristickými kvalitami; a táže se, jak významnou roli hraje při vzniku obrazu osobní filozofie a jak tvorba determinuje autorčin život. Snaží se rozklíčovat jednotlivé archetypy a symboly uložené hluboko v podvědomí a zachytit jejich stále se proměňující tvář.

 

Oproti tomu Radka Bodzevič Doubravová (absolventka AVU, Ateliér grafiky II / škola Vladimíra Kokolii, 2017; 2016 stáž na Robert Gordon University-Gray’s School of Art, Aberdeen; finalistka Leinemann-Stiftung für Bildung und Kunst Award 2018) používá přímočařejší nemetaforické vyjádření, kdy vytváří rozsáhlé, mnohdy až znepokojivé celky, jež jsou mnohdy zrcadlem jejích prožitých příběhů.

 

Adam Hnojil, David Kubec, kurátoři výstavy