čaj um prum

5. 6. – 2. 10. 2016 / denně 9:00 – 18:00

mezinárodní muzeum keramiky, zámek 135, bechyně

 

Studentská tvorba je jistě do značné míry originální a neotřelá. Je tomu tak, protože na školních projektech je patrná především vůle experimentovat ať už s materiálem nebo ideou. Zároveň můžeme být svědky jakési tvrdohlavosti a touhy osahat si vše po svém. V tuto chvíli ale přichází pedagog, který přináší osvědčené postupy (zkušenosti) a šetří tak studentům čas a zdokonaluje jejich um. To, co by si mladí lidé měli odnést do svého nadcházejícího profesního života popř. dalšího studia, je především řemeslná zručnost, která musí být přítomna na začátku každého uměleckého vývoje. I malíř, který se ve své tvorbě věnuje abstrakci, si musí osvojit prvky realistického vyjádření a obhájit je jako zkušený autor.

 

O řemeslo nám jde v prezentaci našich tří středních umělecko-průmyslových škol především. Někdo by byl možná raději za nahrazení tohoto termínu jiným výrazem, např. výtvarná činnost, tvorba anebo kreativita. Nicméně pokud se chce člověk věnovat své oblíbené umělecké disciplíně, musí se nejdříve důvěrně seznámit s materiálem a médiem, které bude používat.

 

Společnost (civilizace) nás v současnosti staví před poměrně jasnou představu o tom, které umělecké a estetické cítění je momentálně to správné. Škola ale není živnou půdou pro hlavní proud, ba právě naopak. Cílem nové generace tvůrců by mohla být snaha tyto tendence nabourat a nebát se progresivního vyjádření svých pocitů. K tomuto účelu je nejlepším prostředkem právě řemeslo!

Nyní tedy zbývá už jen popřát všem návštěvníkům příjemný vizuální zážitek a nechť jsou vystavená díla inspirací a hybnou silou pro ty, kteří ztratili odvahu umazat se od barvy a upřímně tak dát průchod svým emocím.

 

Miroslav Růžička, autor a kurátor výstavy

 

patrik hábl / v architektuře malby 

23. 10. 2016 – 26. 2. 2017 / denně 9:00 – 16:00

zámecká jízdárna, hluboká nad vltavou 144