alšova země / cestou necestou

22. 6. – 7. 10. 2018 / denně 9:00 – 18:00

vernisáž: 21. 6. 2018 / 10:30 hod.

mezinárodní muzeum keramiky, zámek čp. 135, bechyně

 

pozvánka ► ALSOVA ZEME_POZVANKA.jpg

anotace ► ALSOVA ZEME_ANOTACE.pdf

 

Alšova země

Alšova jihočeská galerie převzala v minulém roce od Katedry výtvarné výchovy Univerzity Karlovy organizaci projektu Alšova země. Tímto se z jedné z nejstarších výtvarných soutěží v České republice stal nesoutěžní výtvarný, literární, dramatický a hudební projekt, kterého se mohou zúčastnit základní a střední školy, základní a střední umělecké školy a další vzdělávací instituce.

 

Cestou necestou

Projekt se v letošním roce realizuje v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni a je tak specifický tématem propojujícím všechny plánované výstavy v tomto objektu Alšovy jihočeské galerie. Téma Cestou necestou také odkazuje na souběžnou výstavu krajinomaleb v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Díky tomuto projektu můžete získat ojedinělou příležitost vystavit vytvořená díla žáků a studentů v prestižní umělecké organizaci AJG.

 

Možnosti …

Motto letošního ročníku je Cestou necestou. Zkusme se nejprve zamyslet nad pouhým pojmem Cesta. Jaké typy cest znáte? Jsou cesty dopravní, životní, cesty krajinou, křížové cesty a stezky… Určitě vymyslíme řadu dalších. Skutečně můžeme cestovat například kolem světa, na nějakém dopravním prostředku, s nějakými cestovatelskými potřebami a s nějakým záměrem. Ale je možné cestovat i pomyslně třeba fantazií, snem či časem.

 

Co všechno může cestování provázet? Co a koho můžeme potkat na cestách? Cestuje však nejen cestovatel či turista, ale také potulný malíř, kejklíř, pěvec a nebo celé kočovné divadlo. Správnou cestu hledá jak orientační běžec, tak vodící pes. A všichni směřují k cíli. Jaký je to cíl? Může být cesta někdy sama o sobě cílem?

 

Učastníci projektu mohou kreslit, malovat, fotit, stříhat, lepit, modelovat, „sochat“, animovat, literárně tvořit, tančit, skládat a hrát a mnoho dalšího. Mohou prozkoumat téma ze všech stran. Být hloubaví, zvědaví, vážní i vtipní. Možností je nekonečně.

 

Neváhejte tak téma pojednat dle vlastní představitosti. Je možné se inspirovat v řadě knižních titulů, filmových příběhů, hudebních textů, výtvarných vyobrazení a dokonce i v mytologii. Také můžete zajít přímo do výstav Alšovy jihočeské galerie v Galerii Mariánská, kde najdete mnoho podnětů ke tvoření v krajinách Františka Romana Dragouna ve výstavě Písek do hodin / Dragoun - Kubička - Rožánek a nebo v pozoruhodných obrazech světa českých výtvarníků 60. a 70. let 20.století ve výstavě Sexies! / Vždyť přeci létat je snadné. Také stálá expozice Meziprůzkumy / Sbírka AJG 1300–2018 nabízí inspirativní pohled na cestu historií umění. Téma je ale dostatečně široké pro zcela individuální pojetí obsahu i formy.

 

Podmínky účasti:

Přihlásit se může vyučující jakéhokoliv předmětu, který dokáže motivovat děti k tomu, aby aktivně a tvořivě pracovaly. Výsledek práce vystavíme nebo umožníme prezentaci v rámci vernisáže 21. června 2018.

 

 Přihlašovat se můžete přes formulář  nebo e-mailem (alsovazeme@ajg.cz). V případě přihlášení e-mailem prosíme o informaci, zda se budete účastnit i vernisáže.

 

Termíny:

- uzávěrka přihlášek 3. dubna 2018 (přihlašovací formulář naleznete zde)

- odevzdání prací do 15. dubna 2018

- termín výstavy 22. června – 7. října 2018

- vernisáž 21. června 2018 v 10:30 hod. v Mezinárodním muzeu keramiky, Bechyně

- vyzvedávání prací po skončení výstavy do 19. prosince 2018

 

Organizační tým:

Organizační tým je složen z lektorek edukačního oddělení Alšovy jihočeské galerie.

Mgr. Eva Drančáková

Mgr. Marta Vaverková

Bc. Andrea Chrastinová

Bc. Sally Barůšková

 

Kontakt:

T: +420 386 353 972

T: +420 774 046 008

E: alsovazeme@ajg.cz

 

Adresa:

Alšova jihočeská galerie

373 41 Hluboká nad Vltavou 144

Alšova jihočeská galerie - Mezinárodní muzeum keramiky

Zámek čp. 135, 391 65 Bechyně