Alšova galerie dostala pro výstavu ruské avantgardy výjimku. Expozici může navštívit 25 osob za hodinu

Alšova galerie dostala pro výstavu ruské avantgardy výjimku. Expozici může navštívit 25 osob za hodinu

Zdroj: Michal Daněk | Budějcká drbna | 6. května 2021

Jako událost roku v Alšově jihočeské galerii je označována výstava Malevič - Rodčenko - Kandinskij a ruská avantgarda. Rozsáhlá sbírka je nainstalována ve výstavních prostorách zámecké jízdárny na Hluboké nad Vltavou. Otevření expozice však zatím komplikuje fakt, že galerie doposud nedostala od hlavní hygieničky výjimku, která je nutná pro otevření prostor široké veřejnosti.

Výstava se veřejnosti otevřela ve čtvrtek v poledne. „Zájem je překvapující. Již se zaplňují rezervace na pozdní odpolední hodiny, což mě potěšilo a jednoznačně dokládá zájem o výstavu. Myslím, že zítra a o víkendu bude velmi slušný zájem,“ řekl dnes ČTK ředitel galerie Aleš Seifert. Vstupné je podle něj stanoveno na 225 korun.

Rozsáhlá sbírka je nainstalována ve výstavních prostorách zámecké jízdárny na Hluboké nad Vltavou. Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě budou v České republice představena vůbec poprvé. Unikátní kolekce pochází ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu a původně měla být návštěvníkům zpřístupněna od 1. května.

„Unikátnost není jen ve špičkových obrazech, které zde jsou, ale unikátní je výstava takém tím, jak vznikala v rámci nabytí, kdy stát díky své lidové komisi pro osvětu nakoupil během krátké doby zhruba čtyř let obrovské množství moderního současného umění od autorů, po kterých jednoznačně chtěl, aby při prodeji vybírali to nejlepší ze svých ateliérů,“ popsal Seifert.

Celá sbírka se v Evropě objevila jen jednou, konkrétně před pěti lety v Budapešti. V kompletním souboru je 42 děl, z nichž na jihu Čech bude prezentováno 36 kusů. Kolekce zahrnuje díla, která vytvořili Kazimir Malevič, Vasilij Kandinskij, Alexandr Rodčenko, Natalia Gončarovová nebo Michail Larionov v období 1910 až 1920.

„Naše výstava je velmi žádaná. Neustále cestuje,“ potvrdil ředitel Muzea výtvarného umění v Jekatěrinburgu Nikita Korytin. Po skončení výstavy na Hluboké se díla přesunou do Moskvy a poté do Jižní Koreje.

Výstavu, která by měla skončit 1. srpna, budou moci bezplatně navštívit všichni zdravotníci. „Je to takové malé poděkování,“ doplnil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

program

26.6.2021
přednáška marie rakušanové: alexandre mercereau | panevropan mezi paříží, moskvou a prahou
 
 
30.6.2021
výtvarný workshop
 
 
3.7.2021
exkluzivní večerní komentovaná prohlídka na ruskou avantgardu
 
 
4.7.2021
taneční performance
 
 

může se hodit

novinky

informace o otevření výstavy malevič – rodčenko – kandinskij a ruská avantgarda | ze sbírky muzea umění jekatěrinburg
informace o otevření výstavy malevič – rodčen...
 
 
umění vidět a objevovat: alén diviš - aneb mystika a horor v ilustracích povídek e. a. poea
umění vidět a objevovat: alén diviš - aneb my...
 
 
Umění vidět a tvořit: Hermann Zettlitzer - aneb Veslař ve službách ideologie
umění vidět a tvořit hermann zettlizer - ane...
 
 
novinky v alšově jihočeské galerii
novinky v alšově jihočeské galerii 17.2.2021...
 
 
 
 
zavřít

UPOZORNĚNÍ

- rezervace k výstavě Malevič-Rodčenko-Kandinskij a ruská avantgarda - zpřístupněny jsou pouze volné termíny, pokud nějaký termín chybí, je již plně obsazen