Lubomír Typlt vystavuje na Hluboké

Lubomír Typlt vystavuje na Hluboké

Zdroj: Pražský magazín| Petr Ondrášek | 27.7.2021

Alšova jihočeská galerie ve spolupráci s DSC Gallery v Praze vystavuje v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou výstavu Lubomíra Typlta nazvanou Tančící pentagon.

Expozici českého malíře Lubomíra Typlta, připravila ve spolupráci s AJG britská kurátorka Jane Neal. Představuje umělcovy práce z posledního období.

Lubomír Typlt se narodil r.1975 V Nové Pace. Navštěvoval v letech 1989 – 1993 Výtvarnou školu Václava Hollara v Praze, 1993 – 1997 studoval ilustraci u prof. Jiřího Šalamouna na VŠUP v Praze, 1997 – 2001 malbu u prof.Jiřího Načeradského na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. V letech 1998 – 2005 studoval u prof. Markuse Lüpertze či Gerharda Merze na Kunstakademii Düsseldorf.  Studia dokončil v l. 2004 – 2005 jako mistrovský žák A. R. Pencka. V l.2005- 2011 žil a pracoval v Berlíně a v Praze. Od r.2011 žije a pracuje v Praze a v Pičíně.

Pro Typltovu tvorbu je příznačná specifická kontrastní a nebývale variovaná barevnost. Na svých plátnech rozvíjí osobitý mýtus o lidském jedinci, a to s gestickou malířskou živostí a spontánností.

Kurátorka Jane Neal k tomu ve vydané publikaci uvádí:

„ Typlt je přitahován až k čemusi děsivému. Je přesvědčen, že hybnou silou jsou temné povídky Francisca Goyi. Vyrůstal totiž obklopen knihami o Goyovi. Jeho rodiče měli doma obsáhlou monografii, kterou jeho strýc přeložil ze španělštiny do češtiny. … Typltovi protagonisté často tresají druhé, nebo jsou sami trestáni. … Násilí, či hrozba násilí, která se Typltovou tvorbou táhne jako červená nit, je obvykle vpleteno do příběhů. Zdá se, jako by umělec občas zobrazoval rébusy, které máme vyřešit. … Jeho fascinace dvojčaty přetrvává, malování dvou a někdy i více téměř identických postav je pro něho i nadále velmi vzrušující. … v jeho obrazech je přítomen silně expresionistický prvek … Typlt se rozhodl tvořit obrazy, které od počátku vyjadřovaly vnitřní konflikt. … Barva je podle něj nástrojem pro vytvoření napětí a konfliktu a únik před sentimentalitou a impresionismem. … Úhelným kamenem tvorby obrazu by mělo být tajemství. … mnohé  z Typltovy tvorby má silně teatrální charakter. Ten se snoubí se smyslem pro monumentálnost. … Z rytmů, které pro nás Typlt vytváří, pramení krása, až jistá muzikálnost. Jeho postavy jsou často zobrazovány při tanci či ve vzájemném držení … “

Sám autor k tomu říká: „ … chci, aby mé obrazy diváka emocionálně zasáhly, trochu narušily jeho klid. …“

Lubomír Typlt samostatně vystavuje od roku 1998. Jeho díla jsou zastoupena v mnohých státních i soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí.

K výstavě byla vydána rozsáhlá barevná publikace. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout do 2. 1. 2022.

Foto nad textem: Expozice

Zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

program

22.6.2024
doprovodný program let it grow again! | rostlinopisné čtení | jiří dvořák
 
 
29.6.2024
doprovodný program let it grow again! | přednáška a komentovaná prohlídka | eva bendová | civilizace nebo divočina?
 
 

může se hodit

 
 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.