Ze zavřených galerií: Alšova jihočeská galerie vítá jaro

Ze zavřených galerií: Alšova jihočeská galerie vítá jaro

Zdroj: novinky.cz | 11.4.2021 | rea, Právo

Alšova jihočeská galerie ve svých prostorách ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích na jaro připravila dva výstavní projekty. Tím prvním je výstava Severní vítr je krutý současného autora Jaroslava Valečky. Druhý nese název Ozvěny a představí českou klasiku z galerijních sbírek.

Jaroslav Valečka vystavuje od roku 1995 a má za sebou řadu výstav v Česku i zahraničí. Jeho obrazy jsou zastoupené nejen ve sbírkách Národní galerie v Praze, ale i ve sbírkách mnoha dalších českých i zahraničních institucí. Jeho charakteristickým projevem je krajinomalba s posunutými významy. Většina jeho prací vznikla pod vlivem prožitých událostí v Sudetech.

„Valečka záměrně pracuje s literárním obsahem a nadsázkou, programově se navrací k nízkým formám kultury, které byly s nástupem postmoderny rehabilitovány,“ přibližuje autorovu tvorbu kurátor výstavy Adam Hnojil. „Autor také běžně používá postupy, jaké byly vlastní pro pojetí loutkových divadel či kramářských písní devatenáctého století.“

V přízemí Wortnerova domu pak bude představen výběr z tvorby dalších autorů ze sbírek Alšovy jihočeské galerie. Jsou v něm díla Jana Konůpka, Jana Zrzavého, Rudolfa Kremličky, Emila Filly, Antonína Slavíčka, Mikuláše Medka, Kamila Lhotáka, Josefa Lady či Julia Mařáka. Autorem projektu Ozvěny je David Kubec z Alšovy jihočeské galerie.

Obě výstavy budou pro návštěvníky připraveny a otevřeny, jakmile budou okolnosti nakloněny opětovným návštěvám galerií. Galerie pevně věří, že se tak stane co nejdříve, uvedla vedoucí produkce galerie Paulina Skavová. Obě expozice budou k vidění do 22. srpna 2021.

program

31.7.2021
exkluzivní večerní komentovaná prohlídka ruské avantgardy - VYPRODÁNO
 
 
1.8.2021
přednáška aleny pomajzlové na téma ruská avantgarda v evropě a její vztahy k futurismu - VYPRODÁNO
 
 

může se hodit

novinky

Reportáž České televize o výstavě Tančící pentagon
O výstavě Tančící pentagon, fascinaci barvami...
 
 
Alšova jihočeská galerie zabodovala v letošním 8. ročníku soutěže Fénix content marketing
Hluboká nad Vltavou - Alšova jihočeská galeri...
 
 
informace o otevření výstavy malevič – rodčenko – kandinskij a ruská avantgarda | ze sbírky muzea umění jekatěrinburg
informace o otevření výstavy malevič – rodčen...
 
 
umění vidět a objevovat: alén diviš - aneb mystika a horor v ilustracích povídek e. a. poea
umění vidět a objevovat: alén diviš - aneb my...
 
 
 
 
zavřít

UPOZORNĚNÍ

- Vážení návštěvníci, veškeré termíny k výstavě Malevič-Rodčenko-Kandinskij a ruská avantgarda jsou již obsazené.

- 22.7. - 1.8.2021 bude probíhat ve Wortnerově domě plánovaná údržba. Z tohoto důvodu bude budova po tu dobu uzavřena veřejnosti.