margita titlová ylovsky na hluboké 2022

margita titlová ylovsky na hluboké 2022

margita titlová ylovsky na hluboké 2022

kurátor | adam hnojil

vernisáž | 5. 3. 2022 | 15:00

výstava | 6. 3. - 5. 6. 2022 | březen – duben 9:00 - 16:00 | květen – červen 9:00 - 18:00

zámecká jízdárna | hluboká nad vltavou

Margita Titlová Ylovsky (*1957, Praha) je multimediální výtvarnice, absolventka Akademie výtvarných umění v Praze v roce 1983.

Umělkyně náleží k silné generaci výtvarníků, kteří se začali prosazovat v osmdesátých letech minulého století a představovali alternativu k oficiální umělecké scéně komunistického Československa. Autorka je známá experimentátorka s performativními sklony s principy vycházejícími a reagujícími na tělesnost. Práce je mnohdy založená na spontánnosti a náhodě jako důležitém tvůrčím prvku. Zajímají ji různé typy energií, otázky identity, intimity, vztahy mezi mužem a ženou, které zkoumá a projektuje do svých kompozic.

Tvorbu lze rozdělit do několika fází, které mohou posloužit i coby průvodce po moderním umění druhé poloviny 20. století. Mezi dnes již legendární akce patří instalace z osmdesátých let, kdy vystavovala na Setkání ve Stromovce na tenisových dvorcích (1982), na výtvarném sympoziu Chmelnice v Mutějovicích (1983). Vlastní místo má sólová ilegální výstava Vyhořelý Veletržní palác (1984), kde představila velkoformátové kresby. V této době detekuje především akční umění, landart a bodyart. Klade důraz na gesto, rukopis a materii klasických i experimentálních výtvarných prostředků.

Počátkem devadesátých let reflektuje formy tělesnosti, emocí a vztahů. Zásadní expozicí je výstava Rokoko nyní v roce 1992 v galerii ÚLUV v Praze. Polemizuje se zažitými standardními zobrazovacími stereotypy mediální kultury. Výrazněji experimentuje s různými energiemi, fyzikou a depersonalizací. Výsledkem jsou výstavy Láska panenek a Chymická zahrada - řád a organický chaos, která je zároveň předělem k další originální činnosti, kdy zvláště po roce 2000 Margita Titlová Ylovsky syntetizuje svá poznání a navrací se také k počátkům své tvorby, které rozhojňuje o další prvky vědecko-technického aparátu, jehož využití zkoumá v různých podobách.

Adam Hnojil

bezpečnostní informace

https://www.ajg.cz/za-kulturou-bezpecne.html

napsali o nás

margita titlová ylovsky na hluboké 2022
margita titlová ylovsky na hluboké 2022

může se hodit

novinky

vernisáž výstavy michael hon | výstava obrazů
michael hon | výstava obrazů vernisáž 23. 2....
 
 
vernisáž 4. 2. 2023 v Zámecké jízdárně AJG Hluboká nad Vltavou
Alšova jihočeská galerie otevře vernisáží 4. ...
 
 
Reportáž České televize o výstavě Tančící pentagon
O výstavě Tančící pentagon, fascinaci barvami...
 
 
Alšova jihočeská galerie zabodovala v letošním 8. ročníku soutěže Fénix content marketing
Hluboká nad Vltavou - Alšova jihočeská galeri...
 
 
 
 
zavřít

UPOZORNĚNÍ

Z technických důvodů je do soboty, 10. 6. 2023 (včetně) uzavřena pobočka Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou. Pro návštěvníky bude znovu otevřeno v neděli, 11. 6. 2023 s novou výstavou HR Giger – Metamorphoses. Dále je z důvodu přípravy nových výstav do 14. 6. uzavřena pobočka Wortnerův dům v ČB a do 29. 6. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni. Děkujeme za pochopení.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.