MEN | mužské tělo ve sbírce roberta runtáka

MEN | mužské tělo ve sbírce roberta runtáka

MEN | mužské tělo ve sbírce roberta runtáka

kurátor | jan kudrna

vernisáž | 21. 5. 2022 | 14:00

výstava | 22. 5. - 2. 10. 2022 | 9:00 - 18:00 hodin

zámecká jízdárna | hluboká nad vltavou

Výstava MEN v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou poprvé v její historii představí sbírku Roberta Runtáka z odlišného úhlu než tomu bylo doposud v předešlých třech výstavních projektech. Bude představena jedna ze zásadních podsbírek celé rozsáhlé kolekce a to konkrétně práce, jejichž těžištěm je vyobrazení mužského těla. Nepůjde o prostý výčet autorů a děl. Výstava bude akcentovat čtyři tematické celky, které každý jinak, avšak nikoli striktně separovaně, akcentuje muže a mužská těla jako nosný bod. Široká škála autorů posledních přibližně sto dvaceti let, napříč technikami, podrobí muže jako výrazový prvek a fenomén, určitému zkoumání na pozadí stylových, historických a částečně také společenských kulis. Nepůjde pouze o autory domácího, nebo chcete-li československého okruhu, ale spektrum umělců je částečně rozšířeno o mezinárodní kontext.

Popis projektu:

Výstava MEN je sondou do jedné z největších soukromých sbírek nejen u nás, ale v podstatě celém středoevropském prostoru. Akcentuje malou součást sbírky, zaměřenou na znázornění mužského těla. Výstava nebude chronologickou sondou do nasbíraných uměleckých děl. Zaměří se na nosná témata, z nichž se obecný autorský pohled na muže (těla) skládá. Časový úsek představených prací zachycuje období od konce 19. století do aktuální současnosti. Výstava nebude omezena jen médiem malby a kresby, ale představena bude také fotografie, plastika a video. Představeno bude okolo 75 autorů a více než 100 uměleckých děl. Zásadní součástí projektu bude poměrně rozsáhlý katalog, který detailněji představí soubory a témata. Autorka vizuálu výstavy a katalogu je Jana Vahalíková, která celé téma uchopila velmi elegantně. Rafinovaná architektura výstavy, kterou navrhl Miroslav Vavřina, pomáhá v rozčlenění témat, čtyři tematické celky jsou rozlišeny barevným laděním a návštěvníka tak plynule doprovází celou expozicí.

Ve Sbírce Roberta Runtáka se nachází více jak dva tisíce uměleckých děl. Sbírka je budována již téměř patnáct let a od počátku je považována za organismus s několika dominantními strukturami. Pracovat se sbírkou se dá nejrůznějšími způsoby. Je možné ji dokumentovat, třídit nebo neúnavně budovat. Vždy však platí, že jde o potýkání se s organismem, který vyžaduje zvláštní zacházení. Svůj prostor a především svůj čas. Čas, který je to jediné, co nelze ošidit a nahradit. Čas, který nakonec prokazatelně ukáže, co má a nemá smysl.

Tato podsbírka, kterou představí Alšova jihočeská galerie, je jistým, a v mnoha ohledech pochopitelným, zdrojem odlišné radosti. Jak ze sbírání, tak především z vizuality a estetiky získaných děl, z jejich energie, naturelu a vnitřní, nezobrazivé komunikace mezi dílem a sběratelem. V tomto ohledu je výstava MEN velmi intimní a provokativní současně. Mezi vystavujícími je řada nejen českých renomovaných autorů, ale i umělců, jejichž jména rezonují v evropském kontextu.

Mezi zastoupenými autory budou např. Michal Pěchouček, Alexandr Tinei, Ivan Pinkava, Matouš Háša, Andrej Dúbravský, David Černý, Max Švabinský, Ivana Lomová, Dita Pepe, Zbyněk Sedlecký, Ivan Ouhel a další renomovaní umělci.

doprovodné programy

  • 30. 9. 2022 Taneční performance MEN & MEN, křest knihy a veřejná debata na téma Státní a soukromé sbírky a instituce

Záznam debaty je ke zhlédnutí zde.

Pozvaní hosté: Nicole Stava - sběratelka umění, Robert Runták - soukromý sběratel, galerie Telegraph Olomouc, Jiří Ptáček - kurátor, kritik umění, Alexander Peroutka - ředitel Galerie výtvarného umění v Náchodě; moderátorka: Johana Ožvold

  • 30. 7. 2022 Taneční performance MEN & MEN

Fundamentálním prvkem projektu Soma Martina Talagy je lidské tělo ve vší své kráse a ošklivosti a bez hranic. Obraz a pohyb. Vizuálno a záhyby fyzických možností mužské tělesnosti. Co všechno je tělo schopné vyjádřit, kde jsou jeho limity? Improvizačně taneční projekt MEN & MEN je setkání v průsečíku tanečního divadla a výtvarného umění. V prostorách výstavy MEN mezi sebou komunikovaly umělecké artefakty a nahá těla tanečníků a performerů. Co je ještě tančící tělo a co už výstavní objekt? Na tuto otázku hledali odpovědi tvůrci Petr Boháč, Miřenka Čechová, Martin Talaga a tým projektu Soma.

Součástí programu byla také komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem Janem Kudrnou.

Média - Českobudějovický deník

  • 1. 7. 2022 Veřejná debata na téma Rovnoprávnost v manželství, možnost uzavírání stejnopohlavních sňatků.

Záznam debaty je ke zhlédnutí zde.

Pozvaní hosté: Robert Runták, Jiří Votava - předseda spolku Logos, Veronika Dočkalová - spolek Logos, moderátorka: Johana Ožvold

Součástí debaty byla také projekce filmu Zákon lásky, jehož promítání nám umožnil Bontonfilm. Autorka scénáře a režie: Barbora Chalupová.

Média - Prachatický deník

podcast Hluboká

Podcast Alšovy jihočeské galerie k výstavě MEN se zajímavými hosty.

Epizody

napsali o nás

bezpečnostní informace

https://www.ajg.cz/za-kulturou-bezpecne.html

MEN | mužské tělo ve sbírce roberta runtáka

program

22.6.2024
doprovodný program let it grow again! | rostlinopisné čtení | jiří dvořák
 
 
29.6.2024
doprovodný program let it grow again! | přednáška a komentovaná prohlídka | eva bendová | civilizace nebo divočina?
 
 

může se hodit

 
 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.