svobodní zednáři v umění, umění ve svobodném zednářství

svobodní zednáři v umění, umění ve svobodném zednářství

svobodní zednáři v umění, umění ve svobodném zednářství

kurátor | miroslav procházka

vernisáž | 14. 6. 2023 | 17:00

výstava | 15. 6. - 1. 10. 2023

wortnerův dům | české budějovice

Ve spolupráci Veliké Lóže České republiky a Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích vznikla svým zaměřením unikátní výstava s názvem „Svobodní zednáři v umění, umění ve svobodném zednářství.“

Na území Rakouska lóže existovaly již v polovině 18. století. Pozorný divák seriálu Marie Terezie jistě zaznamenal, že v jednom z dílů se František I. Štěpán Lotrinský přiznává, že je svobodným zednářem.

V rámci našich zemí se však vznik první české, potažmo československé lóže datuje až do roku 1918, kdy byla po vzniku republiky založena lóže Jan Amos Komenský. Ta stála i v roce 1923 u zrodu Národní Veliké Lóže Československé (NVLČsl), první československé velkolóže na našem území. Její pokračovatelkou je v současnosti Veliká Lóže České republiky (VLČR). České svobodné zednářství tedy letos slaví 100 let od svého oficiálního založení.  

Mezi zednáři byla už od počátku řada umělců. Vedle osobností, které své členství v Řádu neskrývali, jako byli např. malíř Alfons Mucha, byla i řada umělců, kteří svoji příslušnost k zednářství nedávali na odiv. Proto si u příležitosti tohoto významného dějinného výročí chceme připomenout nejen zednáře malíře, grafiky, sochaře, ale i umělce nezednáře, kteří se zednářstvím inspirovali a vytvořili díla, která v sobě nesou prvky zednářské symboliky. 

Českobudějovická výstava si klade za cíl tyto umělce představit v jejich nepříliš známé podobě.

může se hodit

novinky

vernisáž výstavy michael hon | výstava obrazů
michael hon | výstava obrazů vernisáž 23. 2....
 
 
vernisáž 4. 2. 2023 v Zámecké jízdárně AJG Hluboká nad Vltavou
Alšova jihočeská galerie otevře vernisáží 4. ...
 
 
Reportáž České televize o výstavě Tančící pentagon
O výstavě Tančící pentagon, fascinaci barvami...
 
 
Alšova jihočeská galerie zabodovala v letošním 8. ročníku soutěže Fénix content marketing
Hluboká nad Vltavou - Alšova jihočeská galeri...
 
 
 
 
zavřít

UPOZORNĚNÍ

Z technických důvodů je do soboty, 10. 6. 2023 (včetně) uzavřena pobočka Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou. Pro návštěvníky bude znovu otevřeno v neděli, 11. 6. 2023 s novou výstavou HR Giger – Metamorphoses. Dále je z důvodu přípravy nových výstav do 14. 6. uzavřena pobočka Wortnerův dům v ČB a do 29. 6. Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni. Děkujeme za pochopení.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.