let it grow again! | libor staněk a barbora satranská | performance „báseň, co nepadne daleko od stromu“

let it grow again! | libor staněk a barbora satranská | performance „báseň, co nepadne daleko od stromu“

Libor Staněk a Barbora Satranská | Performance „Báseň, co nepadne daleko od stromu“ | 10. 8. 2024 | 14:00

Kde | Zámecký park, Hluboká nad Vltavou (sraz před vchodem do Zámecké jízdárny AJG)

Vstupné | 25 Kč (zahrnuje doprovodný program a vstup do výstavy)

Vstupenky zakoupíte na pokladně AJG v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou.

Mrazy letos zlikvidovaly téměř sto procent úrody jablek v celých Čechách. Sklizeň jablek bude zřejmě nejnižší za poslední roky. Z českého jablka se stává vzácnost. Letos naopak vyšel rekordní počet básnických sbírek. Průzkumy hovoří až o dvou stech vázaných knihách veršů. Básník Libor Staněk II. a výtvarnice Barbora Satranská se vydají sklidit to, co zbylo nebo to, co přebývá. Nostalgii po jablkách. Živelné básně jako křehké košilky, které obalí slupky zralých plodů. Ochutnejte jablka popsaná textem, přečtěte text popsaný jablky. Básnický návod a neviditelná řeč přírody Vám ukážou kam kousnout. 

Barbora Satranská (*1997) studovala v ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, absolvovala stáž v ateliéru televizní a filmové grafiky tamtéž a v ateliéru Georga Barbera na Akademii výtvarných umění v Halle.  Věnuje se grafice a kresbě. Za své ilustrované reportážní knížky Spořilov a Hospodský, průvodčí, truhlář, cukrářka, farář, vitrážista, řezník, restaurátor a sociální pracovnice získala ceny Muriel za nejlepší studentský komiks v letech 2020 a 2021. Kromě ilustrace se Barbora věnuje také stínovému divadlu a meotarovým projekcím a spolu s Laurou Hédervári tvoří autorské duo Meograf. 

Libor Staněk II. (*1990) vystudoval doktorát v oboru Novější dějiny české literatury na FF JČU. Předmětem jeho zájmu jsou dějiny novější české literatury, zvláště současné české poezie. Na toto téma přispívá svými esejemi a recenzemi např. do časopisů A2, Full Moon, Host, Echo24, Respekt atd. V roce 2019 vydal svůj básnický debut Drolení v nakladatelství Dobrý důvod. V roce 2023 mu vyšla konceptuální sbírka Světelné básně, která tematizovala důvěrný prostor jeho rodiště. Věnuje se rovněž konceptuálním instalacím poetických textů, které pracují s okolní přírodou. Je rovněž kurátorem básnických čtení na festivalech Šrámkova Sobotka, Luhovaný Vincent a Vivat Vila. Spoluzaložil festival současné poezie v prostoru Poezie je. v Táboře, který se věnuje intermedialitě. Hraje v kapelách Sýček a Walden. Společně se sestrou Barborou Koritenskou založil spolek Živá vila.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Strom se jako tichý svědek objevuje v kultuře od nepaměti. Jeho větve a kořeny prorůstají výtvarným uměním, literaturou, filmem a rezonují v poslechovém i performativním umění. Přijďte s námi prozkoumat jeho rozdílné podoby do Alšovy jihočeské galerie. Doprovodný program k výstavě Let It GROW Again! Vám dovolí prozkoumat podobu stromů všemi smysly.

Změna programu vyhrazena.

 
 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.