ozvěny anifilmu 2023

ozvěny anifilmu 2023

ozvěny anifilmu 2023

20. 11. - 18. 12. 2023

wortnerův dům | české budějovice

Alšova jihočeská galerie Vás srdečně zve na tradiční akci Ozvěny Anifilmu, kterou připravuje ve spolupráci s Mezinárodním festivalem animovaných filmů Liberec. Letošní program Ozvěn Anifilmu 2023 ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích nabídne celkem pět filmových večerů, sobotní dopolední projekci pro děti – Evropská animace pro děti a výběr z nejlepší české i světové animace.

Přijďte se podívat na zajímavý mix animačních technik, hudební videoklipy, abstraktní a nenarativní animaci, dokumentární filmy, speciální pásmo Soutěžní asijská animace, filmové pásmo věnované hororu a jiným obskurnostem a na další loutkové a animované lahůdky. Jubilejní 10. ročník Ozvěn Anifilmu v Českých Budějovicích tradičně pro jihočeské návštěvníky moderuje David Kubec.

Vstup na všechny filmové projekce je zdarma.

Změna programu vyhrazena.

Filmové projekce:

  • 20. 11. 2023 / 19:30 hod. / Klipy, včetně oceněných
  • 27. 11. 2023 / 19:30 hod. / Fantasy a mýty
  • 2. 12. 2023 / 10:00 hod. / Evropská animace pro děti
  • 4. 12. 2023 / 19:30 hod. / Variace nenarace
  • 11. 12. 2023 / 19:30 hod. / Horory nebo humory?
  • 18. 12. 2023 / 19:30 hod. / Soutěžní asijská animace

20. 11. 2023 / pondělí / 19:30 hod. / Ozvěny Anifilmu 2023: Klipy, včetně oceněných

V roce 2023 na Anifilmu zvítězily 2 klipy z České republiky. V národní soutěži uspělo zlínské duo Eliška a Lee Oz (výtvarníci Anifilmu 2021), známí plastelínoví maniaci s klipem Oberka: King of Bhangra.
V mezinárodní konkurenci se nejlepším klipem festivalu stal ten od Miloslava Friče ke zklidňující písni Lenky Dusilové Białe konie. Není to poprvé, co vavříny z Anifilmu získal český videoklip, což potvrzuje, že se tomuto žánru u nás velice dobře daří. Možná i proto, že jde o specifický umělecký tvar, nabízející animátorům nebývalou svobodu, nezatíženou třeba vyprávěním příběhu apod. Animované klipy využívají alternativnější muzikanti, kde je toto spojení přirozené, ovšem stále častěji i zavedení popoví umělci nebo tvrdí rockeři. Díky tomu byla letošní soutěž Anifilmu i toto výběrové pásmo opět pestré.

27. 11. 2023 / pondělí / 19:30 hod. / Ozvěny Anifilmu 2023: Fantasy a mýty

Není žádnou novinkou, že animace je ze své podstaty vhodná pro zhmotňování fantastických světů
či vyprávění mytologických příběhů. V pásmu krátkých filmů, které soutěžily na festivalu Anifilm v roce 2023, tyto dvě sféry propojujeme. Vznikl tak různorodý výběr, který nás zavádí na nejrůznější místa světa, známá i smyšlená. Stejně tak cestujeme časem z hluboké minulosti do dnešního pulzujícího světa a "ještě dál". Vydejte se na nečekané výlety do fantazie se současnou autorskou animací.

2. 12. 2023 / sobota / 10:00 hod. / Ozvěny Anifilmu 2023: Evropská animace pro děti

Není nad to, když se současní úspěšní animátoři zaměří ve své tvorbě na dětské publikum.
Jejich originální poetika, výtvarné cítění a neotřelé náměty, které známe z jejich snímků, jež vyhrávají světové festivaly, pak dostanou prostor v jedinečném světě dětské fantazie. Naštěstí takových snímků každý rok nevzniká málo a festival Anifilm by o ně nerad diváky ochudil. Přinášíme vám tedy výběr vizuálně, technicky i příběhově pestrých krátkých animovaných filmů z poslední doby.
Stojí za nimi zejména evropští autoři a autorky, mezi jinými také John Stevenson, režisér Kung-Fu Pandy a velký obdivovatel Karla Zemana. Významně jsou zastoupeni také domácí tvůrci, z nichž například Lucie Sunková, Kateřina Karhánková či Filip Diviak představují stálice festivalové scény. 

4. 12. 2023 / pondělí / 19:30 hod. / Ozvěny Anifilmu 2023: Variace nenarace

Krkolomně znějící název soutěžní sekce Anifilmu "Abstraktní a nenarativní animace" může leckoho odradit. Přitom se za ním ukrývá prapodstata animace, to, čemu průkopníci tohoto umění říkali "čistá animace". Pokud přirovnáme film s klasickým vyprávěním k románu či povídce, nenarativní animace může být považována za poezii. Je to ale také svého druhu osvobození. Jak pro autory, tak pro publikum. Jako diváci se nesoustředíme na zápletku, ale na kvality, které dokáže zprostředkovat právě jen animace - výtvarné umění v pohybu ve spojení se zvukem či hudbou má toto umění moc diváka zcela pohltit. Výběr zahrnuje i oceněný snímek Jeskyně útržků čínské autorky Caibei Cai,
která si jednu Animorphu odnesla už v roce 2019.

11. 12. 2023 / pondělí / 19:30 hod. / Ozvěny Anifilmu 2023: Horory nebo humory?

Populární disciplínou tvůrců krátkých animovaných filmů je balancovat na hraně mezi komedií
a temným dramatem. Dělají si rádi legraci sami ze sebe, z problémů současné společnosti
a nadčasových témat, která se nevyčerpají. Vtip a nadsázka slouží často jako obrana proti beznaději, nemocem či bezpráví. A právě černohumorný tón je společný všem krátkým filmům v tomto pásmu. V něm najdeme i poněkud kousavý, estonský loutkový film Psobyt, který si z Anifilmu odnesl zvláštní uznání. Nebo také superakční Amok, moderní melodrama, které si odneslo cenu z Annecy.

18. 12. 2023 / pondělí / 19:30 hod. / Ozvěny Anifilmu 2023: Soutěžní asijská animace

Různorodé animační techniky i výtvarné přístupy. Videoklipy, populárně-naučná videa, animované dokumenty, snímky silně angažované i nihilisticky odevzdané. Experimentální nebo nenarativní, každopádně pozoruhodné. Hlavní spojnicí všech filmů v tomto programu jsou místa jejich vzniku
či autoři s kořeny v asijských zemích. Přičemž převažují snímky od studentů, kteří obecně vzato posouvají možnosti současné animace. Pásmo zároveň obsahuje dvě z oceněných děl Anifilmu 2023 - Nasáklé krví (Soaked In) a Jeskyně útržků (Sliver Cave).

může se hodit

novinky

komentovaná prohlídka | guided tour | david jahn | 19/11
komentovaná prohlídka | guided tour | david j...
 
 
performativní komentovaná prohlídka | performative guided tour | halka třešňáková | 26/8
performativní komentovaná prohlídka | perform...
 
 
komentovaná prohlídka | guided tour | aleš seifert | 15/7
komentovaná prohlídka | guided tour | aleš se...
 
 
přednáška a komentovaná prohlídka | lecture and guided tour | adam hnojil | 5/8
přednáška a komentovaná prohlídka | lecture a...
 
 
 
 
zavřít

UPOZORNĚNÍ

Z důvodu přípravy nových výstav je do 28. 11. uzavřena Zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou a do 30. 11. uzavřena pobočka Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni. Děkujeme za pochopení.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.