doprovodný program k výstavě MEN | taneční performance MEN & MEN, komentovaná prohlídka
30. 7. 2022 | od 19:00
zámecká jízdárna | hluboká nad vltavou
Alšova jihočeská galerie si Vás a Vaše přátele dovoluje pozvat do Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou, u příležitosti probíhající výstavy MEN, na taneční performance MEN & MEN a komentovanou prohlídku.
Akce se uskuteční v sobotu 30. července od 19:00.
Fundamentálním prvkem výstavy MEN je mužské tělo, které se demonstruje v různých emocích a idejích, ve velmi intimních i současně provokativních vizuálních podnětech. Fundamentálním prvkem projektu Soma Martina Talagy je lidské tělo ve vší své kráse a ošklivosti a bez hranic. Obraz a pohyb. Vizuálno a záhyby fyzických možností mužské tělesnosti. Co všechno je tělo schopné vyjádřit, kde jsou jeho limity?
Improvizačně taneční projekt MEN & MEN je setkání v průsečíku tanečního divadla a výtvarného umění. V prostorách výstavy MEN mezi sebou komunikují umělecké artefakty a nahá těla tanečníků a performerů. Co je ještě tančící tělo a co už výstavní objekt? Na tuto otázku hledají odpovědi tvůrci Petr Boháč, Miřenka Čechová, Martin Talaga a tým projektu Soma.
Koncept: Miřenka Čechová, Petr Boháč, Martin Talaga
Performují: Martin Talaga a tým projektu Soma
Výstavou, která prezentuje estetiku mužského aktu, návštěvníky provede kurátor JAN KUDRNA.
Miřenka Čechová, performerka, choreografka, režisérka a spisovatelka, v současnosti je jednou z nejvýraznějších osobností experimentálního tanečního a fyzického divadla, působící jak v Čechách, tak v zahraničí. Jako performerka má na svém kontě více než dvacet celovečerních inscenací, z nichž mnohé, většinou autorské, získaly významná zahraniční ocenění, např. S/He is Nancy Joe (The Best of Contemporary Dance 2012 by Washington Post, Herald Angel Award na Edinburském Fringe festivalu), The Voice of Anne Frank (Best Overseas Production na Internatinal Arts Festivalu v jižní Africe, Outstanding Performance Award na pražském Fringe festivalu, Best of Fringe na amsterodamském Fringe festivalu), Antiwords (cena Divadelních novin, Cena Next Wave festivalu, cena Skupovy Plzně) a mnohá další. Jako režisérka a choreografka vytvořila více než patnáct celovečerních inscenací, často v zahraničních koprodukcích, např. Sniper’s Lake (v koprodukci s Baerum Kulturhus v Norsku), Krevety á la Indigo (podpořené rezidencí v Schloss Bröllin v Německu a v další verzi pro Dixon Place, NYC), FAiTH (podpořené rezidencí v Atlas Performing Arts Center ve Washingtonu DC), Vernisáž (v produkci New Music Theater ve Washingtonu DC), Vivisectic (v Center for Performance Research v Brooklynu a v Gibney Dance, New York).
Martin Talaga je tanečník, choreograf a performer v oblasti současného tance a fyzického divadla, zajímá se ale také o experimentální a vizuální díla, folklor a taky Drag umění. V roce 2016 založil s choreografem a tanečníkem Markem Zelinkou spolek PLAYboyz. Během svých studií a profesionální kariéry měl možnost spolupracovat s různými choreografy, divadelními režiséry a soubory. Jako choreograf je autorem několika úspěšných inscenací SARX, FAUNUS, SOMA – za níž získal ocenění Objev roku a Taneční inscenace roku na festivalu Česká taneční platforma 2018. Je také matkou umělecké platformy PiNKBUS, který byl kritiky označen za jeden z nejvýznamnějších počinů na pražské scéně. Získal poctu festivalu next wave v kategorii Producentský počin roku 2021 a byl nominován na cenu DNA 2022. PiNKBUS pravidelně hostuje v regionech ČR a SR.
Petr Boháč je režisér, scénograf, vystudovaný odborník na českou literaturu, příležitostný výtvarník a náruživý hráč pokeru. Domovská skupina Spitfire Company, kterou založil společně se svou ženou Miřenkou Čechovou, sídlí v Praze s přesahem do mezinárodního kontextu. Jeho režie se objevily ve více než 20 zemích, v nichž jsou zahrnuty destinace jako Japonsko, Čína, Korea, USA, Izrael, Jihoafrická republika nebo Norsko. Několik jeho režií obdrželo mezinárodní i tuzemská ocenění jako například The Herald Angel Award, Aerowaves Priority Companies 2014, Ceny Divadelních novin, Ceny festivalu Next Waves, Ceny České taneční platformy. V současné chvíli je ředitelem Divadla Paláce Akropolis.
Jan Kudrna absolvoval Dějiny umění se zaměřením na kulturní a technické památky a Kulturní dějiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V Galerii výtvarného umění v Ostravě působil jako vedoucí odborného oddělení. Je kurátorem sbírky Roberta Runtáka a stál také u zrodu Telegraphu a do minulého roku zde působil jako Hlavní kurátor. V současnosti působí jako Expert v oblasti českého současného umění pro Fond Artefin a v Telegraph Gallery plní funkci Externího poradce pro kurátorskou činnost a dramaturgii výstavních projektů a posledních dvacet let se věnuje nezávislé kurátorské činnosti, zejména v oblasti malby. Zabývá se především českou malbou od osmdesátých let do současnosti a také evropskou malbou posledních dvou dekád.
Odkazy: